Díszcserjék, díszfák
A csodás virágzatú zsakaranda (Jacaranda mimosifolia)
A leander és a muskátli átteleltetése
A családi házak egyik legkedveltebb mediterrán, cserepes növénye a leander. Ez a növény a 2-3 fokos fagyokat még elviseli károsodás nélkül, de késő ősszel már célszerű védett, 5-10 fokos helyiségbe menekíteni.
A Moringa oleifera igényei
Az illatok vonzereje
Az illatok több száz különböző kémiai összetevő komplikált keverékéből jönnek létre. Pl. egy rózsa illatát kb. 500 különféle anyag együttes illata határozza meg. Az ember mintegy 10000 szagot képes megkülönböztetni. A szagok és illatok emlékeket ébresztenek, asszociációkat hoznak létre, jó közérzetet teremtenek vagy undort váltanak ki.
Az orgona metszése
Az orgonatöveket nevelhetjük úgy, hogy díszcserjeként is mutatós legyen és hosszú szárú vágott virágot is szolgáltasson. Ez a metszéstől függ.
Elegáns sövények
A szoliter bokrokat szinte mindig edényekben árulják. Ez azt jelenti, hogy az év bármely részében elültethetjük őket, kivéve fagyos vagy kánikulai időszakban.
Hogyan gondozzuk a borsófát?
Kúszóbokrok helyes ültetése
A fás szárú kúszónövények fejlett állapotban, nagyobbacska edényben vagy kisebbfajta cserepes növényként megvásárolhatók. Ezeket a növényeket vásárlás után érdemes minél előbb elültetni a kertben.
Mesébe illő szépség: a fás bazsarózsa
A fás bazsarózsa tulajdonképpeni karrierje a kínai császári udvarnál kezdődött, ahol mint „tüske nélküli rózsa” hívta fel magára a figyelmet. Nemsokára olyan tekintélyre tett szert a tartományokban, hogy azontúl a császár és a császárnő számára lett fenntartva.
Metszés könnyedén
Mi a különbség az örökzöld és a télizöld növények között?
Milyen igényei vannak festő rekettyének (Genista tinctoria)?
Növényeink biztonságos átteleltetése
Az őszi fagyok beköszöntével aktuális feladat a szabadban – balkonládákban, dézsákban, cserépedényben – tartott fagyérzékeny növények átteleltetésének előkészítése. Ehhez persze tisztában kell lennünk az egyes növényfajták igényeivel.
Örökzöld kertlakók
Amikor ősszel a növények nagy része elhullajtja leveleit, a nyáron oly pompás kert hirtelen csupasszá, színtelenné válik.
Rózsák metszése
A rózsákat lehetőleg rügyfakadás előtt metsszük meg, de ha megkéstünk, akkor is jobb későn, mint soha.
Sövények karbantartása
A sövény évi első nyírására tavasz végén kerítsünk sort, ezután pedig az aktív növekedési időszak vége felé (szeptember, október) metsszünk. A gyorsan növő fajokat, mint például a Leyland-ciprus, kora tavasszal és nyár derekán is nyírni kell. Más sövényeket növekedésük gyorsasága vagy egyéni igényeink szerint vágjuk.
Színek és illatok
Vannak olyan virágok, amelyek délután öt körül illatoznak a leginkább, ezért ültessük őket olyan helyekre, ahol az illatuk a legjobban tud érvényesülni, pédául ablak közelébe, ösvények szegélyébe. Ilyenek a kikeleti bangita (Viburnum bodnantense), orgona (Syringa), levendula (Lavandula).
Változatos somfajták
A somfajták között bárki megtalálhatja a kertjébe illőt. Előnyben részesíthetjük az álomszép virágokat, a látványosan díszítő fakérget vagy a tarka őszi lombkoronát.
Virágcsalogató
Ahogy a rügyek kipattannak, és előbújnak a rózsaszín vagy hófehér szirmok, az maga a csoda. Szerencsére olyan csoda, amelyet mi is megteremthetünk otthonunkban.