Talaj, talajjavítás
A gyapjúmulcs használata a zöldségeskertben
A gyapjúmulcsot a legtöbb veteményeskerti növény mellé használhatod, de különösen előnyös az alábbiak számára:
A nyomelemek
A nyomelemekből a növényeknek csak kevésre van szükségük, mégis nélkülözhetetlenek az egészséges fejlődéshez. A legfontosabb nyomelemek: a vas, cink, réz, mangán, bór és a molibdén. Aki kertjét biomódszerekkel műveli, azaz komposztot és egyéb szerves anyagokat forgat bele a talajba rendszeresen, annak nem kell aggódnia a hiánybetegségek miatt.
Gilisztakomposzt készítése
Bár mindig hasznosnak tartották, néhány éve különösen sokat foglalkoznak a tudósok a giliszták szerepével a hulladékok lebontásában.
Hogyan készítsünk gyapjúmulcsot?
A gyapjúmulcs egy környezetbarát mulcs, amely segít megőrizni a talaj nedvességét, csökkenti a gyomnövények növekedését és javítja a talaj termékenységét. A következő lépésekkel készíthetünk gyapjúmulcsot:
Mely mikroorganizmusok elengedhetetlenek az egészséges biokerti talajhoz?
A megfelelő biokerti talajhoz számos mikroorganizmus elengedhetetlen, mivel ők biztosítják a tápanyagok körforgását, a talaj szerkezetének javítását és a növények egészségét. A legfontosabb mikroorganizmusok a következők:
Mi is az a gyapjúmulcs?
A gyapjúmulcs egy viszonylag új, de ígéretes anyag a kertben, amelyet főként biokertészetekben és permakultúrás rendszerekben használnak.
Talaj, talajjavítás, komposztálás
Elavulóban van az a vélekedés, hogy a talaj csupán a gyökerek rögzítését szolgálja. A talaj sokkal több, mint azt gondolnánk. Az eredményes kertgazdálkodás alapja a talaj.
Tápanyagok, melyekre a növényeknek szükségük van
A növényeknek szükségük van szén-dioxidra, nitrogénra és hidrogénre, amit a levegőből sé a vízből vesznek fel. Ezek feldolgozásához napfény szükséges. Ezeken kívül rendkívül sok anyagra van szükség az egészséges növekedéshez. Egy részüket tápanyagoknak, másik részüket nyomelemeknek nevezzük.
Zöldtrágyázás
A zöldtrágyanövényeket azért vetjük az üresen maradó ágyásokba, hogy a felnövekvő 5-10cm-es növényeket a földbe ássuk, és ezzel a talajt szerves anyagokkal gazdagítsuk.