A modern kert legjellemzőbb ismertetőjegyei a geometrikus formák (négyzet, téglalap, kör) alkalmazása. Egy ilyen kertben a tónak is ezt a stílust kell képviselnie, ellenben az összhatás zavaró és nyugtalanító lesz.
Ha japán stílusú kertünket egy kis tóval szeretnénk még hangulatosabbá tenni, akkor oda kell figyelnünk néhány szabályra.
Ahhoz hogy tavunk optikailag harmonikus látványt nyújtson, ügyelnünk kell arra, hogy az előtérbe ültetett növények ne takarják el az oldalra és a hátra ültetetteket.
Akár dézsakertet, akár tavat szeretnénk kialakítani, figyelembe kell vennünk egy alapvető szabályt: alacsony növények előtérbe, oldalra a közepes növésűek, hátulra pedig a magas fajok kerüljenek.
Az árnyékos északi helyekre is telepíthetünk kerti tavat, hiszen sok olyan növény van, mely szépen tenyészik a mélyárnyékban is. Vannak köztük olyan fajok, melyek néhány napfényes órával is beérik,
Szinte mindegyik mocsári és vízinövény szereti a félárnyékos helyet. Nyugati vagy keleti fekvésű tavakba, dézsákba elvileg azok a növények is ültethetők, amelyek déli fekvésben is jól fejlődnek.
A kerti tavat környező talaj semmivel sem nedvesebb, mint a kert egyéb részein. A télálló bambuszok és a különféle füvek, sások azért alkalmasak vízmedencék mellé, mert nem igényelnek állandóan nedves talajt,
Sok mocsári és vízinövény napos helyen fejlődik szépen: minél világosabb és melegebb a hely, annál korábban és gazdagabban virágzanak. De figyelni kell arra is, hogy a napsütötte élőhely nagyfokú és gyors vízveszteséggel jár.
A tündérrózsák ültetésénél figyelnünk kell arra, hogy a növényt ferdén helyezzük a kosárba. A hajtás az ültető közeg felett maradjon.
Ahhoz, hogy növényeink növekedjenek és tenyésszenek, alaposan tájékozódnunk kell igényeikről. Tartsuk szem előtt, hogy a növényeknek különböző körülmények szükségesek a megfelelő fejlődéshez.
Az ideális helyszín kiválasztása
Kellemes dolog, ha a házból rálátunk a kerti tóra, de mégse a ház közvetlen közelében alakítsuk ki, nehogy megzavarjuk élővilágát.