Kolibri kertészet
  • 0

Teacserje (Camelia sinensis)

9x9 cm-es cserép
Fás szárú örökzöld növény, a klasszikus tea alapanyaga. Eredeti termőhelyén mintegy 8–10 méter magasra nő, a termesztett példányokat azonban 1(–1,5) méteresre vágják vissza, ezért többnyire cserjének nevezzük. Hengeres, világosbarna, sima felszínű törzse elágazó. Ágai ferdén felállnak, koronája szétterül, ezért a termesztett példányok tetejét laposra alakítják. Örökzöld, évelő. A kamélia nemzetség többi fajához hasonlóan a savanyú, sok szerves anyagot tartalmazó, mészmentes talajt kedveli.
8 800 Ft

Raktáron

A Camellia sinensis, más néven teacserje, az a növény, amelyből a világ teái készülnek. Gondozása megfelelő odafigyelést igényel, de kertben és cserépben is sikeresen nevelhető. Íme egy átfogó útmutató a teanövény termesztéséhez.

1. Fény- és hőmérsékleti igények

A Camellia sinensis kedveli a félárnyékos helyeket, ahol a napfény nem égeti meg a leveleit. A mérsékelt, párás klímát részesíti előnyben, és a hőmérséklet 10–30°C között ideális számára. Télen védett helyre kell vinni, ha a hőmérséklet tartósan 5°C alá csökken.



2. Talaj és ültetés

A teanövény a savas, jó vízelvezetésű, humuszban gazdag talajt szereti. Az ültetéskor érdemes tőzeges vagy fenyőtűvel dúsított talajt használni, hogy biztosítsuk a megfelelő pH-szintet (5,5–6,5). Ha cserépben neveljük, akkor ügyeljünk a megfelelő méretű edényre és a jó vízelvezetésre.

3. Öntözés és párásítás

A Camellia sinensis szereti a folyamatosan nedves, de nem pangó vizű talajt. Rendszeresen öntözzük esővízzel vagy lágyított vízzel, hogy elkerüljük a mészkőlerakódást a talajban. A levegő páratartalmának növelése érdekében érdemes a növényt időnként permetezni, különösen száraz időszakokban.

4. Trágyázás és tápanyagellátás

A növény fejlődéséhez szükséges tápanyagokat savas kémhatású műtrágyával vagy szerves trágyával biztosíthatjuk. A tavaszi és nyári növekedési időszakban kéthetente érdemes tápoldatozni, míg télen csökkentsük a trágyázás gyakoriságát.

5. Metszés és formázás

A rendszeres metszés elősegíti a bokrosabb növekedést és a levelek megfelelő fejlődését. Tavasszal távolítsuk el az elszáradt vagy túl hosszú hajtásokat. A formázó metszéssel a növényt kompaktabbá tehetjük, ami előnyös a levelek szedése szempontjából.

6. Betegségek és kártevők elleni védekezés

A Camellia sinensis ellenálló növény, de megbetegedhet gombás fertőzésektől, például levélfoltosságtól. A megfelelő szellőzés és a nem túlzott öntözés segíthet a megelőzésben. Kártevők közül a levéltetvek és takácsatkák támadhatják meg, amelyeket természetes rovarölő szerekkel vagy kézi eltávolítással kezelhetünk.

7. Szüretelés és feldolgozás

A tea levelei a növény második vagy harmadik évétől szüretelhetők. A legfiatalabb hajtások és levelek a legértékesebbek. A leszedett leveleket száríthatjuk vagy fermentálhatjuk, attól függően, hogy milyen teát szeretnénk készíteni.


A Camellia sinensis gondozása némi odafigyelést igényel, de ha biztosítjuk számára a megfelelő környezetet, egészséges növényként sok éven át élvezhetjük a saját termesztésű tea örömét. Megfelelő öntözéssel, trágyázással és metszéssel szép, dús növényt nevelhetünk, amely nemcsak hasznos, hanem dekoratív is.

Sikeres művelet!
Sikertelen művelet!
Sikertelen művelet!