Kivi (Actinida Jenny)
Raktáron
Az öntermékeny kivi termesztése
Az Actinidia 'Jenny' egy öntermékeny kivi fajta, amely kisebb kertekben is könnyedén nevelhető, mivel nem igényel másik növényt a beporzáshoz. Dús lombozatával és ízletes terméseivel igazi dísze lehet a kertnek. Lássuk, hogyan gondozhatjuk ezt a kiváló növényt!
Ültetés és talajigény
Az Actinidia 'Jenny' napos, szélvédett helyet kedvel, ahol bőséges napfény éri. A legjobb, ha laza, jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajba ültetjük. Az ültetés előtt érdemes komposzttal vagy jól érett trágyával dúsítani a földet.
Öntözés és tápanyagellátás
A kivi rendszeres öntözést igényel, különösen a növekedési időszakban és a nyári forróságban. Fontos, hogy a talaj mindig enyhén nedves maradjon, de ne álljon benne a víz, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat.
Tavasszal és nyár elején érdemes nitrogénben gazdag trágyával támogatni a növekedést, majd a virágzás és termésérés idején foszfor- és káliumtartalmú műtrágyát használni.
Metszés és támrendszer
Az Actinidia 'Jenny' futónövény, ezért támasztékra van szüksége. Pergolára, rácsra vagy erős dróthálóra futtatva jól fejlődik. A rendszeres metszés segít kordában tartani a növekedését és elősegíti a bőséges termést.
Tavaszi metszés: Távolítsuk el az elhalt és gyenge hajtásokat.
Nyári metszés: A hosszú hajtásokat vissza lehet vágni, hogy a növény energiáját a termés érlelésére fordítsa.
Téli metszés: Alakító metszést végezhetünk, hogy a növény formája szép maradjon.
Betegségek és kártevők
Az Actinidia 'Jenny' viszonylag ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, de előfordulhat levéltetű, pajzstetű vagy takácsatka fertőzés. A megelőzés érdekében érdemes rendszeresen ellenőrizni a növényt és szükség esetén természetes védekezést alkalmazni.
Betakarítás
A kivi termése ősszel, általában szeptember végétől novemberig érik. Akkor érdemes leszedni, amikor már kissé puhává válik. A leszedett gyümölcs szobahőmérsékleten még tovább érik, és akár hetekig eltartható.
Az Actinidia 'Jenny' gondozása nem igényel különösebb szakértelmet, de figyelmet és törődést kíván. Megfelelő napfény, rendszeres öntözés, tápanyag-utánpótlás és metszés mellett bőséges és ízletes termést hozhat, amely frissen fogyasztva vagy akár lekvárként is élvezhető. Ha egy kis egzotikus hangulatot szeretnénk a kertünkbe, mindenképp érdemes kipróbálni ezt az öntermékeny kivi fajtát!