Kolibri kertészet
  • 0

Kamélia (Camelia japonica E. G. Waterhouse)

(Camelia japonica E. G. Waterhouse) Örökzöld félcserje, kerekded levelei tojásdadok. Márciustól egészen a fagyokig bontja csodaszép rózsaszín virágait. Akár az 5-6 méteres magasságot is elérheti, ha megfelelő körülményeket teremtünk számára. Japán stílusú kertek kedvelt növénye.
4 500 Ft

Raktáron

A Camellia japonica, vagyis a japán kamélia, egy gyönyörű, örökzöld növény, amely látványos virágaival díszíti kertjeinket és otthonainkat. Gondozása némi odafigyelést igényel, de megfelelő körülmények között hosszú éveken át virágozhat. Íme néhány fontos tudnivaló a neveléséhez.

Fény- és hőmérsékleti igények

A japán kamélia félárnyékos vagy szűrt fényű helyen érzi magát a legjobban. A tűző napot érdemes kerülni, mert a levelek könnyen megperzselődhetnek. A növény mérsékelt hőmérsékletet kedvel, ideális számára a 10-20°C közötti tartomány. Téli időszakban fontos, hogy ne legyen kitéve fagynak, ezért ha cserépben tartjuk, fagymentes helyre kell vinni.

Talaj és ültetés

A Camellia japonica savanyú, jó vízelvezetésű talajt igényel. Az optimális pH-érték 5,5-6,5 között van. Ültetéskor keverjünk a földhöz tőzeget vagy rododendron földkeveréket. Fontos, hogy a gyökerek ne álljanak vízben, ezért gondoskodjunk a megfelelő drénezésről.

Öntözés és páratartalom

A kamélia egyenletesen nedves talajt igényel, de nem szereti a pangó vizet. Lágy, lehetőleg esővízzel öntözzük, mivel a meszes víz károsíthatja a növényt. A magas páratartalom előnyös számára, ezért száraz levegőjű helyiségben érdemes párásítani vagy a cserepet kavicsos tálcára helyezni.

Tápanyag utánpótlás

A növekedési időszakban, tavasztól nyár végéig havonta egyszer savanyú talajt kedvelő növények számára készült tápoldattal érdemes trágyázni. Ősztől kezdve csökkentsük a tápanyag utánpótlást, mert a túlzott tápoldatozás gátolhatja a virágzást.

Metszés és formázás

A metszés segít megőrizni a növény formáját és serkenteni az új hajtások fejlődését. A legjobb időszak a virágzás után, tavasszal van. Az elhalt vagy sérült ágakat mindig el kell távolítani, hogy a növény egészséges maradjon.

Betegségek és kártevők

A japán kamélia viszonylag ellenálló, de előfordulhatnak rajta levéltetvek, pajzstetvek vagy gombás betegségek. Rendszeres ellenőrzéssel és szükség esetén megfelelő bio növényvédő szerekkel kezelhetjük ezeket a problémákat.

Szaporítás

A kaméliát félfás dugványokkal lehet szaporítani, amelyeket nyáron kell levágni és gyökereztető hormonba mártani. Egy másik lehetőség a magvetés, de ez lassabb és több türelmet igényel.

A Camellia japonica gondozása némi odafigyelést kíván, de ha megfelelően biztosítjuk számára a savanyú talajt, az ideális hőmérsékletet és a megfelelő vízellátást, akkor évről évre gyönyörű virágokkal hálálja meg a törődést. A gondos metszés és a kártevők elleni védekezés pedig hozzájárul a növény egészségéhez és hosszú életéhez.

Sikeres művelet!
Sikertelen művelet!
Sikertelen művelet!