Kolibri kertészet
  • 0

Allium (Hagyma)

Allium (Hagyma)

A díszhagyma virágok egy családba tartoznak a vöröshagymával és a fokhagymával, a díszhagymák levele hasonlóan aromás illatú, mint a vöröshagymáé. Vannak rózsaszín, sárga, fehér, és kék virágú díszhagymák. Mézelő növény, ezért a beporzó rovarok, pillangók előszeretettel látogatják. A szárított hagymavirágokat a szárazvirág-kötészetben is felhasználják.

A díszhagymákat legjobb ősz közepén vagy kora tavasszal a nárciszokkal ültetni. A díszhagymák rendkívül strapabíróak, jól bírják a hideg téli körülményeket, feltéve ha megfelelően laza, jó vízelvezető talajba vannak ültetve. A legtöbb díszhagyma késő tavasszal vagy nyár elején virágzik, de néhány fajta, pl. a az Allium sphaerocephalon, nyár végén díszíti kertünket.

A díszhagymá ka teljes napsütésen érzik jól magokat, szárazságtűrők, bár aszályos időben még ők is locsolást igényelnek. Gondoskodjunk számukra jó vízelvezetésű talajról, különösen ha cserépbe ültetjük őket, mert a hagyma könnyen rothadásnak indulhat. A magas díszhagymákat védett helyre ültessük, mert az erős, viharos szél kárt tehet bennük. A félárnyékosabb területekre ültessünk Sárgavirágú díszhagymát (Allium molly), mert ő elviseli a részleges árnyékot. Ugyanez elmondható a metélőhagymáról is (Allium schoenoprasum). A magas díszhagymákat érdemes szegélyként vagy háttérnövényként ültetni (Allium giganteum).

A földbe ültetett díszhagymákat általában nem szükséges öntözni, de ha cserépbe ültetjük, akkor szüksége lesz az időnkénti locsolásra, de óvjuk a pangó víztől. A csigák előszeretettel csemegéznek tavasszal a frissen kikelt hagymalevelekből, védekezhetünk ellenük összetört tojáshéjjal, csigapellettel, rézdróttal a tövek körül vagy sörcsapdával.

Virágzás idején adhatunk nekik tápoldatot, ezzel is elősegítve a hagymák fejlődését valamint a következő évi virágzást. Az elszáradt virágfejek is mutatós kertdíszek, ezért maradhatnak a növényen, amíg az teljesen vissza nem húzódik. Ha cserépben van a díszhagymánk, télre vigyük szárazabb helyre, pl. fedett teraszra, üvegházba, mert a téli csapadék károsíthatja a hagymákat.

Amikor a hagymákat átültetjük, az apróbb hagymácskákat leválaszthatjuk az anyatőről, és őket külön elültethetjük, de több év szükséges még számukra a virágzáshoz.

Kártevők, betegségek:

Hagyma fehérrothadás: nedves talajokon, árnyékosabb kertrészekben fordul elő. Inkább a megelőzésre fordítsunk hangsúlyt a jó vízelvezetésű talajba ültetéssel, mert ha a rothadás elkezdődött, csak kis eséllyel marad meg a növényünk. természetes gombaölő készítményekkel próbálkozhatunk.

Peronoszpóra: gyakrabban fordul elő nedvesebb időben, ilyenkor a levelek összezsugorodnak és leesnek. Ezeket a fertőzött leveleket el kell távolítani és biztosítani kell a növény számára a szárazabb levegőt, jó szellőzést. Biológiai gombaölő készítményekkel védekezhetünk.

Hagymalégy: a hagymalegyek nemcsak a vöröshagymákat támadják meg, a díszhagymáinkban is kárt tehetnek. A fertőzöttség tünete a leveleken található fehér fonalszerű alagút, a légy lárvájának rágásnyoma a levelekben. A hagymalégy a levelek nedvével, a lárvák pedig a hagymával táplálkoznak.

Allium cernuum (Csüngővirágú hagyma)

allium cernuum

30-40 cm magas díszhagyma, bókoló lila virágai nyár elején nyílnak. Jó vízelvezetésű talajba ültessük, szárazságtűrő.

Allium Aflatunense (Díszhagyma)

80 cm magasra növő díszhagyma, lila, nagy gömb alakú virágai nyár elején díszítik kertünket. Szárazságtűrő, jó vízelvezetésű talajba ültessük. Kellemes látványt nyújatanak a magasan lengedező lila hagymavirágok, melyeket ültethetünk szegélyekbe vagy évelőágyásokba háttérnövénynek. Modern, geometrikus kertek kedvelt dísze.

Allium moly (Pireneusi hagyma)

allium moly

20-25 cm magas díszhagyma, különleges virágait nyár elején nyílnak. Jó vízáteresztő talajba ültessük, szárazságtűrő. Elviseli a részleges árnyékot, de megfelelően szellőző helyre és jó vízelvezetésű talajba ültessük.

Allium Ivory Queen (Díszhagyma)

Allium Ivory Queen

20 cm magas díszhagyma, fehér virágai nyár elején nyílnak. Napos helyre ültessük, jó vízelvezetésű talajba. Őt elsősorban cserépbe vagy virágtarókba ültetik alacsonyabb termete miatt, de sziklakertekben is jól érzi magát. Gondoskodjunk a megfelelő vízelevezetésű talajról.

Allium Schubertii (Díszhagyma)

allium schubertii

45 cm magas díszhagyma, különleges tűszirmú virágai májustól ékesítik kertünket. Napos helyre ültessük, szárazságtűrő.

Allium Christophi (Léggömbhagyma)

allium christophii

60 cm magas díszhagyma, különleges tűszirmű lila virágai májusban nyílnak. Napos helyre ültessük védettebb fekvésbe, mert a magas virágszárakat a szél károsíthatja.

Allium Giganteum (Óriás díszhagyma)

allium giganteum

80 cm magas díszhagyma, nagy, gömb alakú virágai nyár elején nyílnak. Napos, védett fekvésbe ültessük. Kellemes látványt nyújt más magas nyáron virágzó évelőkkel, pl. margitvirágokkal, szarkalábakkal díszfüvekkel.

Allium neapolytanum (Nápolyi hagyma)

allium neapolytanum

25-30 cm magas díszhagyma, fehér virágait májustól bontja. Napos helyre, jó vízáteresztő talajba ültessük. Szárazságtűrő. Sziklakertek kedvelt növénye más nyáron virágzó növényekkel, pl. kasvirágokkal (Echinacea) társítva.

Allium oreophylum (Sziklai hagyma)

allium oreophylum

10-15 cm magas díszhagyma, rózsaszín virágait június elejétől bontja. Napos helyre, jó vízáteresztő talajba ültessük. Jól mutat molyhos madárhúrral társítva.

Allium senescens (Sziklai hagyma)

allium senescens

Középmagas termetű hagyma, lila virágai jól mutatnak szegélyágyásokban vagy más nyáron virágzó évalőkkel társítva.

Allium sikkimense (Szikkimi hagyma)

allium sikkimense

Alacsony termető, sűrű bokrú díszhagyma, elsősorban cserepekbe ültessük őket. Napos helyen lesz élénk kék színe.

Allium vineale (Kócos díszhagyma)

allium vineale

Középnagy termetű, különleges megjelenésű díszhagyma, csoportosan ültetve érhetünk el vele díszítő hatást.

Vöröshagyma (Allium cepa)

Medvehagyma (Allium ursinum)

Hegyi hagyma (Allium montanum)

Metélőhagyma (Allium schoenoprasum)

allium schoenophrasum

Vékony leveleit nyersen használják téli hajtatási időszakában, vagy tavasszal kiültetve.Szép lila virágai májusban nyílnak. Évelőágyban, sziklakertben, vagy cserépben is jól érzi magát. Az ősszel becserepezett töveket hűvös, száraz helyen tartjuk, s a kívánt fogyasztási időszak előtt 3 héttel visszük be a szobába. Gyógyhatása: vírusölő, emésztés-elősegítő.

Allium tuberosum (Metélőfokhagyma)

allium tuberosum

Évelő, 25 - 30 cm magas fűszernövény. Levelei nem csövesek, mint a snidlingé, hanem húsosak. Az egész növény fokhagymaillatú.