Kolibri kertészet
  • 0

A diófa

A diófák népes táborában a Magyarországon őshonos Juglans regia kiemelkedik sudár termetével, nagy termésével. A többi diófajtát elterjedésük, származásuk után nevezik japán diónak (Juglans ailanthifolia), kaliforniai (J. californica), kínai (J. cathaykensis), arizóniai (J. major), mandzsu (j. mandshurica), amerikai vagy feketedió (j. nigra).

A diófa

A dió Magyarországon Milota környékén őshonos, de az ország ehész területén előfordul.

A diófa törzse idősebb korára nagyon megvastagszik, de szép, hengeres lesz. Lombkoronája gömbölyded, gyakran 15 méteresnél is magasabb és legalább 10 m széles.

Ültetéskor a csemetét legalább ekkora távolságra kell helyezni a többi fától és a lakástól. A diófát tavasszal telepítsük, mert a fiatal fa nehezen bírja a kemény teleket. Élettartama akár 100 év is lehet, de az országban több helyen találkozhatunk diómatuzsálemekkel.

Az ősszel lehullott lombot ne komposztáljuk, inkább égessük el. Aszályos nyarakon locsolni kell, mert különben a dióbél apadt lesz. Ha megfelelő körülményeket biztosítunk számára, ősszel akár 30-40 kg-nyi termést is szüretelhetünk. A dió szeptember-októberben érik, attól függően, hogy milyen fajta. A termést rázzuk le a fáról vagy hosszú bottal verjük le. A lehullott termést szabadítsuk meg zöld burkától, és tegyük szellős, száraz helyre száradni: pl. terítsük ki a napra vagy rossz idő esetén a padlásra. Néha forgassuk át. A kiszáradt diót tároljuk kartondobozokban vagy jutazsákokban.

A diót éretlen állapotban is felhasználhatjuk, a zöld diót nyár közepén érdemes szedni, amikor még nem fás a héja és a belseje puha. Az éretlen termésből készülhet befőtt, likőr vagy meglephetjük a családot egy kis kandírozott dióbéllel.

A diólevél juglontartalma bizonyítottan daganatellenes hatású, belsőleg hasmenés ellen és a bélflóra visszaállítására használják. Külsőleg pattanások, ekcéma, bőrfertőzések és fekélyek esetén alkalmazzák.

A dió gombás megbetegedései ellen a leghatásosabb védekezés a megelőzés: az ősszel lehullott leveleket égessük el, mert a kórokozók és a gombaspórák ezeken telelnek át.

A tavaszi lemosó permetezésre használjunk zsurlólevet, de ha erős volt a fertőzés réztartalmú permetezőszerrel kezeljük a fát. Ezeket a kezeléseket virágzás előtt és után is meg kell ismételni.

Levéltetvek riasztására használjuk a következő növényi leveket: zsurlófőzet, útifűlé, fokhagymalé, csalánlé, paradicsomlevélből készült főzet.

Permetezésre használjunk víz-denaturáltszesz azonos arányú keverékét.

Jó hatást érhetünk el a propoliszos vagy a spirituszoldatos permetszerrel.

A hernyófertőzést is csökkenthetjük, ha hernyóenyves övet helyezünk a diófa törzsére és a vastagabb ágakra A hernyófészket vágjuk le és semmisítsük meg. A biokertben hernyók ellen permetezhetünk káliszappannal, spiritusz-szappan emulzióval vagy timsóoldattal.

Az atkafertőzés esetén permetezzünk fokhagyma-forrázattal, zsurlófőzettel vagy szappanos spirituszoldattal.