A kert mint gyógyító élettér
A kert a ház lakóterének kiterjesztése a szabadba, ezért nagyon fontos, hogy a tulajdonos igényeit szolgálja, valamint kellő teret engedjen a pihenésnek. Olyan kertet kell létrehoznunk, ami a pihenés érdekében minél könnyebben kezelhető.

Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kapnak benn helyet szemet gyönyörködtető növények, és nem zöldellnek szép fák, cserjék. A gondos tervezéssel azt próbáljuk elérni, hogy elkerüljük azokat a típushibákat, amelyek többletmunkát, vagy esetleg kudarcélményt okoznak a kertésznek.
Legyünk tekintettel az évszakok váltakozására, lesz-e télen elég fény? Marad-e elég zöld levél vagy kopárrá válik kertünk? Ezen kérdések tekintetében törekedjünk az egyensúlyra, télen se maradjunk színek nélkül, egy-egy piros bogyós cserje, tiszafa, vagy sárga esetleg vörös kérgű som, fehér kérgű nyírfa néhány örökzölddel, díszfűvel kombinálva, a téli kertet is hangulatossá varázsolja.
Az ágyások akkor nyújtanak egész évben vonzó látványt, ha különböző virágzási idejű, és eltérő levélszerkezetű és színű növényeket kombinálunk. Párosítsuk pl. össze a szívvirág (Dicentra spectabilis) elegáns kékeszöld levelét az árnyliliommal (Hosta), amely úgyszintén jól érzi magát az árnyékban. Különösen érdekes látványt alakíthatunk ki, ha eltérő levéltextúrájú növényeket ültetünk egymás mellé, egy-egy magasabb díszfű mellett izgalmas társnövény egy kerek levelű díszcserje, pl. egy cserszömörce (Cotynus).