Kolibri kertészet
  • 0

Vitamint a mélyhűtőből

Karola 2023. október 18.

Tanácstalan, hogy a téli időszakban milyen gyümölcsöt, zöldséget vásároljon? A frisset szeresse magas vitamintartalma miatt, esetleg maradjon a mirelit áruknál, mert azokkal nincsen gond? Összeállításunkkal segítünk a választásban, hogy januárban is egészséges finomságok kerüljenek az asztalára.

Vitamint a mélyhűtőből

Barack
Friss: a sárgabarack és az őszibarack értékes A- , B- , és C-vitamin–források, ezenkívül a sárgabarack sok kalciumot, vasat, magnéziumot, káliumot tartalmaz.
Konzerv: így csak minimális tápanyag távozik a gyümölcsökből, különösen az A- és C– vitaminból marad sok a gyümölcsökben. Sajnos leggyakrabban cukros lében tartósítják őket, ami viszont már nem annyira egészséges.
Mirelit: a mirelit barackok értékes C-vitamin-források, és a hűtésnek köszönhetően a gyümölcsök egészséges színe is megmarad.
Aszalt: az aszalt sárgabarack finom csemege. Magas rosttartalma kiváló hatással van az emésztésre. Az aszalási folyamat során viszont a C-vitamin távozik a gyümölcsből.
Így a legjobb: frissen, fagyasztva vagy aszalva.


Málna
Friss: egészséges C-vitamin-forrás, gazdag antioxidánsokban, rostokban és alacsony a kalóriatartalma. Ne feledje, hogy magas víztartalma miatt hamar megpenészedik.
Mirelit: a mélyhűtött málna akkor a legízletesebb, ha nem túl régen került a fagyasztóba. A felolvasztott gyümölcsnek magas a C- és B-vitamin-tartalma, így a téli időszakban is kiváló immunerősítő.
Így a legjobb: frissen vagy fagyasztva.


Paradicsom
Friss: a magas rosttartalmú paradicsom kiváló C-, E-vitamin, béta-karotin- és káliumforrás. A kutatások alapján kiderült, hogy a paradicsom húsában és héjában található likopin csökkenti a rák kialakulásának veszélyét.
Konzerv: a só hozzáadása nélkül eltett paradicsomnak koncentráltabb a likopintartalma, mint a friss zöldségnek. Vásárlásnál figyeljen az adalékanyagok mennyiségére és a cukortartalomra.
Így a legjobb: frissen vagy konzerválva.


Zöldborsó
Friss: remek C-, B-vitamin-, béta-karotin-, foszfor- kalcium- és fehérjeforrás, valamint gazdag a rostokban.
Konzerv: elveszíti egészséges zöld színét, megpuhul, ráadásul kb. 230 mg só található fél tányér borsóban.
Mirelit: szedés után azonnal lefagyasztva megőrzi vitamintartalmát. Különösen ha figyelünk arra, hogy felengedés után kevés lében , mindössze néhány percig pároljuk.
Így a legjobb: frissen vagy fagyasztás után pár percig párolva.


Szilva:
Friss: rendkívül magas a tápanyagtartalma, megtalálható benne az antioxidáns hatású E- és C-vitamin, valamint kálium és a vas.
Konzerv: a szilvát is cukros szirupban konzerválják, ami különleges ízt kölcsönöz a gyümölcsnek, de megnöveli a kalóriatartalmát is.
Mirelit: fogyasszon inkább C-vitaminban gazdag mélyhűtött szilvát, amelynek értékes vitamintartalma legalább egy évig megmarad.
Aszalt: az aszalás során C-vitamin-tartalmát elveszíti, de továbbra is értékes vas- és káliumforrás marad. Az aszalt gyümölcs magas rosttartalma miatt sok folyadékkal fogyasztva remek hatással van az emésztésre.
Így a legjobb: frissen, fagyasztva vagy aszalva.


Brokkoli
Friss: jelentős a kalcium-, a kálium-, a foszfor-, a béta-karotin, a C-, az E-, és a B-vitamin-tartalma.
Mirelit: a szedés után azonnal lefagyasztott mélyhűtött zöldségnek sokkal magasabb a C-vitamin-tartalma, mintha szobahőmérsékleten napokig tárolnánk. Vízben főzve könnyen elveszíti tápanyagtartalmát, ezért legcélszerűbb rövid ideig párolni.
Így a legjobb: frissen vagy fagyasztás után rövid ideig párolni.


Kukorica
Friss: kiváló idegvédő B1-vitamin forrás, ezenkívül bőrregeneráló biorint, fiatalító folsavat, izomlazító magnéziumot, immunerősítő szelént és cinket, vasat és stresszvédő niacint tartalmaz.
Konzerv: így is megőrzi gazdag tápanyagtartalmát, ráadásul könnyebben emészthető, ezért hatóanyagai is jobban felszívódnak. Kerülje a cukor hozzáadásával készült terméket!
Mirelit: a fagyasztott kukorica felengedés után könnyen elveszti ropogósságát, ezért még fagyott állapotban kezdje párolni, így csak minimális mennyiségű vitamin távozik belőle.
Így a legjobb: konzerválva vagy fagyasztás után párolva.